Η εκδρομή διοργανώθηκε στα πλαισια του πολιτιστικού προγραμματος “Γνωρίζω τον τόπο μου: Χρήση νέων τεχνολογιών στην ανάδειξη της τοπικής ιστορίας”, σε συνεργασια με το ΕΠΑΛ Ν.Μουδανιών και έλαβε χώρα στις 11-15/3/2024.
Στην εκδρομή συμμετείχαν 16 μαθητές των ειδικοτήτων Μηχανολογίας, Ηλεκτρολογίας, Ηλεκτρονικής και Πληροφορικής, με συνοδούς 4 εκπαιδευτικούς, εκ των οποίων οι Γεωργίου Μαρία, Τσαρας Θανάσης και Σαρβανίδης Πολύκαρπος, εκπαιδευτικοί του Ε.Κ. και Σκολίδου Κανέλλα του ημερήσιου ΕΠΑΛ Ν.Μουδανιών. Στα πλαίσια της εκδρομής οι μαθητές και εκπαιδευτικοί επισκέφθηκαν την Προύσα (επίσκεψη στο Πατριαρχείο, στο οποίο μας υποδέχθηκε ο σεβασμιότατος Μητροπολίτης Προύσης Ιωακείμ), τα Μουδανιά και την Κωνσταντινούπολη.